Cena: 2790 PLN + 690 USD
Termin: 03.06 – 10.06.2023
Dzień 1 | 03.06 BIELSKO-BIAŁA – WARSZAWA - LIBAN
Zbiórka w Bielsku-Białej, transfer do Warszawy. 20.10 - Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie. 23.10 - Wylot do Bejrutu.
Dzień 2 | 04.06 BEJRUT
Przylot o godz 02:50. Odbiór Bagaży. Przejazd do hotelu. Późne śniadanie. Zwiedzanie BEJRUTU, zwanego niegdyś Paryżem Wschodu – historyczne centrum, kościół Ojców Kapucynów z relikwiami świętych libańskich, Pomnik Pokoju, zwiedzanie Muzeum Narodowego (kolekcja sztuki fenickiej, rzymskiej i bizantyjskiej). Msza Św. w kościele maronickim Św. Marouna w centrum Bejrutu lub w kościele Kapucynów. W miarę możliwości wejście na teren polskiego cmentarza wojskowego (miejsce pochówku m.in. Hanki Ordonówny). Przejazd na Corniche - tętniący życiem deptak wzdłuż klifu nad brzegiem morza z widokiem na skały Pigeon Rock. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.
3 dzień - 5.06.2023 ANNAYA - ŚW. RAFKA – KFIFANE
Śniadanie. Wizyta w Annaya w Sanktuarium Św. Charbela – libańskiego mnicha maronity, pustelnika i uzdrowiciela. Zwiedzanie klasztoru Św. Marona, położonego na wysokości 1200 m.n.p.m. Modlitwa przy relikwiach Świętego Charbela, nawiedzenie nowego kościoła oraz pustelni św. Piotra i Pawła, w której to Św. Charbel spędził ostatnie lata swojego życia. Msza Sw. Następnie nawiedzenie Sanktuarium św. Rafki - patronki cierpiących w Jaarabta. Następnie przejazd do sanktuarium św. Nimtullaha Hardini - mistrza nowicjatu św. Charbela. Jest tam pochowany także bł. Stefan Nehme, nazywany nowym Charbelem. Powrót do Bejrutu, obiadokolacja i nocleg w hotelu.
4 dzień - 06.06.2023 MAGDOUCHE - TYR- SYDON
Śniadanie. Nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Oczekującej w Magdouche, wybudowanego w miejscu groty, gdzie według tradycji Maryja miała oczekiwać powrotu Jezusa z Sydonu. Msza św.Następnie pozostałości najważniejszych miast fenickich -Tyru i Sydonu. Tyr (obecnie Sur) był ważnym miastem fenickim, założycielem prosperujących osad handlowych, takich jak Kadyks lub Kartagina. Tu wyrabiano luksusowy barwnik – purpurę. W Tyrze zachował się cenny zespół ruin, głównie z okresu rzymskiego: ruiny starożytnej nekropolii, term, największego na terytorium Cesarstwa Rzymskiego hipodromu, ulic kolumnowych. Sydon (obecnie Sajda) leży na wybrzeżu Morza Śródziemnego między Bejrutem a Tyrem. Rozkwit miasta przypada na II tysiąclecie p.n.e. Główną atrakcją Sajdy jest malowniczy Morski Zamek wzniesiony przez krzyżowców na wysepce oddalonej o kilkadziesiąt metrów od brzegu. Wchodził on w skład fortyfikacji i zamków strzegących drogi do Ziemi Świętej w czasach krucjat. W murach widać wbudowane rzymskie kolumny zdobiące przed wiekami ulice tego miasta. Droga do zamku wiedzie kamiennym mostem wybudowanym przez Arabów w późniejszych wiekach. Do innych zabytków miasta należą wykopaliska świątyń i nekropolii oraz Wielki Meczet. Zwiedzanie Sydonu: zamek morski Krzyżowców, targ, fabryka mydła (XV w.), Khan El Franj - karawanseraj (XVII w.). Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.
5 dzień – 07.06.2023 BEKAA KAFRA -BCHARRA - QADISHA
Śniadanie. Wyjazd w kierunku Doliny Quadisha, gdzie znajdują się kaplice, groty i pustelnie pokryte XII - wiecznymi freskami, wtapiające się w niezwykle urozmaicony krajobraz. Postój w BEKAA-KAFRA - w miejscu urodzenia Św. Charbela. Pamiątką po Świętym jest tutaj skromny domek zamieniony w kaplicę oraz źródełko. Msza Sw. Przejazd malowniczą górską drogą do BCHARRE - rezerwatu ostatnich biblijnych cedrów. W miasteczku urodził się słynny libański poeta Khalil Gebran. Las Bożych Cedrów – to niewielki rezerwat na zboczach góry Makmal na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Jest to pozostałość lasów, które kiedyś porastały większość szczytów gór Liban. Najstarsze z drzew w rezerwacie mają ponad 1500 lat. Razem z Ouadi Qadisha (Świętą Doliną), Las Bożych Cedrów został w 1998 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Święta Dolina (Ouadi Qadisha) - jest jednym najważniejszych miejsc kultu chrześcijańskiego na świecie. Znajdujące się tam zabytkowe klasztory wtopione w niezwykle urozmaicony krajobraz. Zwiedzanie klasztoru Św. Antoniego w Qozhaya. Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.
6 dzień – 08.06.2023 DOLINA BEKAA – BAALBEK – KSARA - ANDŻAR
Śniadanie. Przejazd w kierunku doliny Bekaa: obszaru żyznej ziemi zamieszkiwanej od wieków między Górami Libanu i Antylibanu. Msza Sw. Zwiedzanie BAALBEK – ośrodka kultu fenickiego Baala, greckiego Heliosa i rzymskiego Jowisza - zwiedzanie ruin świątyni Jowisza i świątyni Bachusa – zespół ruin z czasów rzymskich uważany jest za jeden z największych i najważniejszych na Bliskim Wschodzie ( wpisane na listę UNESCO ). Zwiedzanie sanktuarium Matki Bożej z Zahle lub Przejazd do ANJAR: zwiedzanie ruin pałacu kalifów umajadzkich odkrytych w latach 40 - ubiegłego wieku, pozostałości ulic, świątyń. Dalszy droga w kierunku KSARA - miasta, które już w czasach Rzymian słynęło z produkcji wina. Możliwość degustacji i zakupu. Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
7 dzień – 09.06.2023 JEITA GROTTO - HARISSA - GHAZIRE - BYBLOS
Śniadanie. Przejazd na WZGÓRZE HARRISSY – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Libanu. Msza Sw. GROTY JEITTA – olbrzymi, wielopoziomowy kompleks podziemnych jaskiń ze wspaniałą szatą naciekową stalaktytów i stalagmitów o niezwykłych kształtach, spacer po górnej części, w sprzyjających warunkach przejażdżka łodzią po części dolnej. Zwiedzanie kompleksu historycznego w BYBLOS – w III tysiącleciu, będącego najważniejszym portem w regionie, a od X w p.n.e. głównym centrum fenickim, gdzie powstało alfabetyczne pismo fonetyczne, na podstawie którego powstał nowoczesny alfabet; teren wykopalisk obejmuje pozostałości z różnych okresów osadnictwa – od neolitycznych chat, przez groby królewskie, ruiny świątyń fenickich ( m.in. Baalat Gubal – opiekunki miasta), pozostałości kolonii rzymskiej po średniowieczny zamek krzyżowców. Przystanek w Naher el Kalb – most nad Rzeką Psów z 17 inskrypcjami władców i zdobywców Libanu. Ghazire - malownicze górskie miasteczko z zabytkowym klasztorem św. Antoniego Padewskiego (miejsce to odwiedził Juliusz Słowacki oraz wielu Polaków podczas II Wojny Światowej). W mieście znajduje się zabytkowe kolegium Deir Mar Maroun, wybudowane przez Jezuitów w latach 1843-44. Obiadokolacja w lokalnej restauracji na zakończenie pielgrzymki przejazd na lotnisko.
8 dzień – 10.06.2023 BEJRUT – WARSZAWA
Przejazd na lotnisko 00:15. Wylot z Bejrutu godz 03:35, godz 06:30 przylot na lotnisko w Warszawie. Transfer do Bielska-Białej.
Cena pielgrzymki obejmuje:
Cena pielgrzymki nie obejmuje:
Informacje dodatkowe:
Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.